متن خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه 30 مهر 1397
تعداد بازدید : 1205


تغییرات شاخص قیمت مواد غذایی براساس گزارش فائو

 

تغییرات شاخص قیمت مواد غذایی فائو در ماه سپتامبر2018

 

 

شاخص قیمت مواد غذایی فائو در ماه سپتامبر 2018 به طور متوسط  4/165 واحد بود که نسبت به ماه قبل 3/2 واحد (4/1 درصد) و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل حدود 13 واحد (4/7 درصد) کاهش داشت. در این ماه فقط شاخص قیمت شکر افزایش پیدا کرد و ارزش بقیه زیرشاخص کاهش داشتند.

شاخص قیمت غلات فائو در ماه سپتامبر با متوسط 164 واحد از ماه قبل 4/7 واحد ( 8/2 درصد) کمتر  ولی از ماه سپتامبر سال قبل 12 واحد بیشتر بود. در میان غلات اصلی بیشترین میزان کاهش ماه به ماه مربوط به شاخص صادرات ذرت می­شد که نسبت به ماه اوت 4 درصد کاهش داشت. که علت اصلی آن انتظار افزایش بسیار بالای تولید در امریکا و پیش­بینی عرضه فراوان جهانی است. شاخص قیمت گندم که در ماه اوت افزایش قابل توجهی پیدا کرده بود، در ماه سپتامبر عمدتا به دلیل افزایش فروش توسط روسیه کاهش یافت. قیمت بین المللی برنج برای سومین ماه متوالی کاهش یافت.  

شاخص قیمت روغن های گیاهی فائو در سپتامبر 2018 به طور متوسط 9/134 واحد بود که نسبت به ماه قبل 2/3 (3/2 درصد) کاهش داشت. این شاخص پس از 8 ماه کاهش متوالی به پایین­ترین سطح خود در 3 سال گذشته رسید. قیمت انواع روغن­های گیاهی و در میان آنها بیشتر از همه روغن پالم کاهش قابل توجهی داشتند. میزان بالای ذخیره روغن پالم در کشورهای صادر کننده آن عامل اصلی کاهش روغن پالم بود بطوریکه قیمت آن نسبت به ماه مشابه در سال قبل 25 درصد پایین­تر بود. شاخص­های روغنهای سویا و کلزا نیز کاهش در این ماه کاهش داشتند.

شاخص قیمت محصولات لبنی فائو در ماه سپتامبر با متوسط 5/191 واحد در مقایسه با ماه قبل 7/4 واحد (4/2 درصد) کاهش داشت و بدین ترتیب روند کاهش این شاخص برای چهارمین ماه متوالی ادامه پیدا کرد. در ماه سپتامبر قیمت جهانی کره، پنیر و پودر شیر کامل (WMP) کاهش و قیمت شیر خامه گرفته شده (SMP) افزایش داشت. افزایش ظرفیت صادرات علت اصلی کاهش قیمت کره، پنیر و پودر شیر کامل (WMP) بود.

شاخص قیمت گوشت فائو در ماه سپتامبر 2018 به طور متوسط 2/166 واحد بود  که نسبت به ماه قبل کاهش جزئی داشت. قیمت جهانی گوشت گاو و خوک تقریبا ثابت ماند، اما قیمت گوسفند و مرغ افزایش داشت. با تداوم محدودیتهای صادراتی از طرف کشورهای اقیانوسیه و افزایش تقاضا از طرف کشورهای آسیایی، قیمت جهانی گوشت گوسفند برای چهارمین ماه متوالی افزایش پیدا کرد.

شاخص قیمت شکر فائو در ماه سپتامبر با متوسط 4/161 واحد از ماه قبل 4 واحد (6/2) درصد بیشتر شد اما هنوز از ماه مشابه سال قبل حدود 43 درصد کمتر است. علت اصلی افزایش در ماه سپتامبر مربوط به ادامه عملیات برداشت شکر در برزیل بود که بزرگترین تولید شکر در جهان است. شرایط خشکسالی در دوره حساس رشد نیشکر تاثیر منفی بر عملکرد آن داشت بطوریکه میزان آن از سطح مورد انتظار کمتر شد.


چاپ   بازگشت