متن خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 ارديبهشت 1396
تعداد بازدید : 776


انجمن واردكنندگان فرآورده هاي خام دامي

 مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام خبر داد:ادامه واردات گوشت از آسیای میانه/ قیمت‌ها رو به تعادل

 مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام از کافی بودن ذخایر استراتژیک کشور از مرغ و گوشت قرمز منجمد خبر داد و گفت: واردات گوشت قرمز به صورت منجمد و گرم از کشورهای آسیای میانه همچنان ادامه دارد تا بتوانیم نوسانات بازار را کنترل و نیاز ایام پرمصرف پیش‌رو را تامین کنیم.

علیرضا ولی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: برای تنظیم بازار ایام نوروز و حتی روزهای قبل از آن تمهیداتی اندیشیده شد تا بازار گوشت مرغ و گوشت قرمز در شرایط و وضعیت متعادلی کنترل شود در این راستا بیش از ۵۳ هزار تن گوشت مرغ منجمد از محل تولید داخلی و بیش از ۵۰۰۰ تن گوشت قرمز منجمد تامین و ذخیره‌سازی شد تا بتوانیم در ایام تعطیلات نوروزی و حتی روزهای قبل و قبل از آن با توزیع این محصول جلوی نوسانات غیرمنطقی بازار را بگیریم.

وی با اشاره به ادامه داشتن واردات گوشت قرمز از کشورهای پاکستان، قرقیزستان، ارمسنستان و … افزود: مانند سال گذشته در صورت نیاز اقدام به واردات گوشت قرمز برای تامین و کنترل نوسان قیمتی در بازار داخلی خواهیم کرد، چرا که قبل از عید نیز ۲۵ هزار لاشه گوسفندی و ۲۲ هزار لاشه گوساله به صورت کشتارشده یا زنده با وزن خالصی حدود ۲۰۰۰ تن وارد کشور شد که البته دام‌های زنده در نقاط مرزی قرنطینه، کشتار شده و گوشت استحصالی آنها در نقاط مختلف کشور عرضه می‌شد. هم‌اکنون نیز واردات گوشت قرمز به صورت گرم و دام زنده از کشورهای حوزه  CIS ادامه دارد تا بتوانیم تقاضای بازار را در ایام پرمصرف کنترل کنیم و هم‌اکنون نیز روزانه حدود ۲۰۰۰۰ لاشه به کشور وارد می‌شود.

مدیرعامل شرکت پشتیانی امور دام با بیان اینکه قیمت گوشت قرمز عرضه شده گوسفندی و گاوی به صورت گرم در بازار حدود ۳۱ هزار و ۵۰۰ تومان بود، گفت: گوشت قرمز منجمد نیز در ایام نوروز کیلویی ۲۱ هزار و ۵۰۰ و گوشت مرغ منجمد نیز کیلویی ۵۳۰۰ تومان عرضه شد. هم‌اکنون نیز هیچ مشکلی در بازار وجود ندارد و خود را برای ایام خاص و پرمصرف آماده کردیم.

ولی با اشاره به اینکه نوسانات قیمتی در بازار گوشت قرمز و گوشت مرغ اتفاق می‌افتد، ناشی از واسطه‌گری و سودجویی دلالان است و دستگاه‌های نظارتی باید آن را کنترل کنند، اعلام کرد: اولویت برای توزیع گوشت مرغ و گوشت قرمز منجمد در بازار با فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند رفاه، شهروند، کوروش، اتکا و … بود، چرا که به عنوان مثال گوشت مرغ منجمد توزیع شده از کیفیت بسیار بالاتری نسبت به مرغ زنده و تازه عرضه شده در بازار برخوردار بود. چرا که نمی‌خواستیم این محصول دست دلالان و واسطه‌گران بیفتد و مردم نتوانند با قیمت منطقی و دلخواه خود به آن دسترسی پیدا کنند. از سوی دیگر میادین میوه و تره‌بار و نمایشگاه‌های بهاره عرضه‌کننده محصولات مختلف به صورت مستقیم که پیش از ایام نوروز راه‌اندازی شده بود، اولویت بعدی برای توزیع گوشت مرغ و گوشت قرمز منجمد شد.

وی با بیان اینکه مراکز آموزشی، نظامی، انتظامی و حتی زندان‌ها اولویت بعدی برای توزیع این محصول بود، چرا که آنها به صورت تجمعی برای مصرف این محصولات تقاضا دارند، گفت: توزیع این محصولات از طریق اکیپ‌های سیار در نقاط مختلف شهرها و توزیع گوشت مرغ منجمد از طریق تعاونی‌های مصرف کارکنان در اداره‌های مختلف دیگر روش‌ها و اولویت‌های مورد نظر برای عرضه این محصولات در بازار در راستای جلوگیری از نوسانات قیمتی بود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرد: سیاست برای تنظیم بازار گوشت مرغ و گوشت قرمز یک‌طرفه نبوده و نیست، چرا که در هر نقطه‌ای که نیاز به عرضه باشد و قیمت در بازار رو به افزایش برود، گوشت مرغ و گوشت قرمز منجمد را عرضه می‌کنیم و در هر نقطه‌ای که به دلیل نبود تقاضا و عرضه بیش از حد قیمت‌ها به ضرر تولیدکنندگان کاهش پیدا کند، این محصولات را خرید و جمع‌آوری می‌کنیم و با این روش توانستیم ۱۵ هزار و ۵۰۰ تن گوشت مرغ و ۱۵۰۰ تن گوشت قرمز منجمد را در ایام نوروز عرضه کنیم.

ولی با بیان اینکه بازار گوشت مرغ و گوشت منجمد طی ایام نوروز نسبتا آرام و متعادل بود، اظهار کرد: همین آرامش در بازار سبب شد تا بتوانیم با خرید و جمع‌آوری گوشت مرغ و گوشت قرمز ذخایر استراتژیک این محصولات را بر روی ایام پرمصرف پیش رو تامین کنیم و هم‌اکنون هیچ مشکلی از نظر ذخایر استراتژیک دولتی وجود ندارد و در حال توزیع و تامین استانی آن هستیم.

 


چاپ   بازگشت